Mobile App

Aplikacja mobilna

Na skróty

Urząd Gminy w Izbicku
47-180 Izbicko
Powstańców Śl. 12
e-mail:

tel.: 77 461 72 60
tel.: 77 461 72 21
tel.: 77 461 72 66
fax: 77 463 12 54

„Turniej Sołectw Gminy Izbicko” został współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Wydatek współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 4.13 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

      W miniony weekend 30-31 sierpnia br. odbył się w Siedlcu „Turniej Sołectw Gminy Izbicko”. Była to dwudniowa impreza. Pierwszy dzień uroczystości gminnej to spóźnione obchody Dnia Dziecka , które rok rocznie odbywają się właśnie w tej miejscowości. W tym dniu dzieci mogły korzystać z niektórych darmowych karuzel do woli. Organizowane były dla nich gry, zabawy i konkursy, w których każdy uczestnik biorący udział otrzymał nagrodę rzeczową – świnkę skarbonkę  do własnoręcznego ozdobienia. Na scenie wystąpili Simona i Denis  z Warmątowic, którzy byli wprost rewelacyjni. Artyści mimo swego młodego wieku mają już spore grono swoich wielbicieli. Śpiewane przez nich piosenki  czy to w języku polskim czy niemieckim wręcz podbijały serca uczestników festynu. Swoje umiejętności wokalne i taneczne zaprezentowały również Panie z zespołu „Echo Krośnicy”, które jak zwykle dały z siebie wszystko. Pokazały jakim są zgranym i fantastycznym chórem. Wieczorna zabawa taneczna z zespołami: „Diamant” i „Mohito” trwała do późnych godzin nocnych i była bardzo udana.

 

       Drugi dzień imprezy to nasze Dożynki Gminne, na których odbył się Turniej Sołectw Gminy Izbicko.  W tym dniu  swoje święto  mieli  wszyscy rolnicy z  naszej gminy, którzy podczas  dziękczynnej Mszy Świętej na „Kałużowej Górze” w Siedlcu dziękowali za tegoroczne plony. Msza miała niepowtarzalny charakter. Osoby uczestniczące w Eucharystii siedziały za snopkach słomy, z której zrobiony był także ołtarz.  Mszę Świętą odprawił ksiądz proboszcz Ryszard Podsiadło.  Po niepowtarzalnej i niewątpliwie jedynej w swoim rodzaju mszy świętej ulicami Siedlca przejechał przepiękny, bardzo barwny, a zarazem śmieszny korowód dożynkowy, który uświetniła swoją obecnością  orkiestra dęta oraz niezastąpione Mażoretki.  W korowodzie wzięły udział prawie wszystkie miejscowości należące do Gminy Izbicko. Korony żniwne poszczególnych sołectw były wykonane z dużą starannością, każda miała swój urok. Starostami tegorocznych dożynek gminnych byli: Teresa i Rudolf Niedziela z Siedlca, którzy prowadzą swoje 80-cio hektarowe gospodarstwo rolne od 1982r. W przemówieniu po uroczystym przekazaniu chleba pani wójt Brygida Pytel dziękowała rolnikom za ich ciężką, mozolną pracę. Przytoczyła również słowa wiersza: „Do Ciebie Panie prośby zanoszę. Błogosław pracy i rękom spękanym. Przyjmij w tym chlebie, co mamy najdroższe. I ześlij łaskę chłopskiego przetrwania” , które w piękny i prosty sposób oddają wagę, niezwykłość a jednocześnie prostotę dożynek. Za ciężką pracę  naszym gospodarzom dziękowali również: Wicemarszałek Województwa Opolskiego Roman Kolek, Starosta Powiatu Strzeleckiego Józef Swaczyna oraz Przedstawiciele naszych gmin patnerskich z Florstadtu, Teichy i Osoblachy, którzy świętowali razem z nami.  

 

W niedzielne popołudnie na scenie wystąpiła formacja taneczna „Hałas” z Tarnowa Opolskiego, która zachwycała swoimi układami tanecznymi - aż miło było popatrzeć ! „Swoje pięć minut” miał również zespół siedlecko-rozwadzki „Rozśpiewane Serce Opolszczyzny”, który ma już zapewne swoich wiernych fanów mimo swego krótkiego funkcjonowania. Gwiazdą niedzielnego świętowania był TOBY z Monachium, którego występ przyciągnął tłumy ludzi. Uczestnicy imprezy byli wręcz zauroczeni śpiewem oraz urokiem osobistym artysty. Bardzo udany okazał się także występ zespołu „Happy Folk”, przy którym cała publiczność świetnie się bawiła. W tym dniu imprezę prowadził Pan Leonard Malcharczyk. Wieczorem odbyła się zabawa taneczna z zespołem „Szafir”, który okazał się rewelacyjny, a około godziny 2200 zachmurzone niebo nad Siedlcem rozjaśnił pokaz sztucznych ogni.

 

Turniej Sołectw Gminy Izbicko niestety dzięki niekorzystnym warunkom atmosferycznym nie do końca się udał. Sołectwa rywalizowały ze sobą tylko w niektórych konkurencjach, gdyż ulewny deszcz nie pozwolił na kontynuację rywalizacji.  Pierwsze miejsce w Turnieju zajęło sołectwo Izbicko, II – sołectwo Sprzęcice, III - sołectwo Borycz. Wszystkie sołectwa biorące udział w Turnieju otrzymały jednakowe nagrody – mikrofalówki AMICA. Dziękujemy Sołtysom i osobom biorącym udział w konkurencjach za przygotowanie się do rywalizacji.   

 

Serdeczne podziękowania składamy Pani Sołtys Teresie Niedziela, Radzie Sołeckiej, Mniejszości Niemieckiej, Strażakom i wszystkim  mieszkańcom sołectwa Siedlec, którzy przyczynili się do przygotowania i przeprowadzenia tegorocznych Dożynek Gminnych.