Mobile App

Aplikacja mobilna

Na skróty

Urząd Gminy w Izbicku
47-180 Izbicko
Powstańców Śl. 12
e-mail:

tel.: 77 461 72 60
tel.: 77 461 72 21
tel.: 77 461 72 66
fax: 77 463 12 54

     Pod znakiem mammografii. Druga, jesienna Biała Sobota w Opolskim Centrum Onkologii (Opole, ul. Katowicka 66 A), zwana też Dniem Otwartych Drzwi, zaplanowana została na dzień 4 października, który od lat obchodzony jest jako Światowy Dzień Onkologii. Biała Sobota będzie też nawiązaniem do przypadającego na 17 października ogólnopolskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi, dlatego wzorem lat ubiegłych organizatorzy październikowej akcji skupią się na badaniach przesiewowych (skryningowych) w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi. Prowadzone będą stoiska informacyjno-edukacyjne dotyczące profilaktyki chorób nowotworowych  oraz nauka samobadania piersi. Oznacza to, iż Biała Sobota dedykowana jest mieszkankom Opolszczyzny w wieku 50-69 lat, które w okresie ostatnich 2 lat nie wykonywały mammografii oraz każdemu zainteresowanemu zdrowym stylem życia.

Badania Opolanek (ubezpieczonych w NFZ) będą wykonywane w godzinach 8-14 w nowym pawilonie OCO (różowy budynek z „zielonymi oknami”). Przy rejestracji, która będzie czynna w godz.7-13.45, należy okazać dowód osobisty.

    Również w sobotę, 4 października, w godz. 10-12 w sali wykładowej Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu (ul. Katowicka 68) odbędzie się konferencja, współorganizowana przez Urząd Marszałkowski i Opolskie Centrum Onkologii, a przeznaczona dla lekarzy rodzinnych oraz podstawowej opieki zdrowotnej Opolszczyzny. Tematyka spotkania dotyczyć będzie profilaktyki pierwotnej nowotworów,  podstaw wiedzy  o wczesnych objawach nowotworów złośliwych, metodach i rodzajach leczenia ze szczególnym uwzględnieniem stosowanych w Opolskim Centrum Onkologii. Omówiona zostanie również problematyka populacyjnych badań przesiewowych, służących wczesnemu wykrywaniu nowotworów piersi, szyjki macicy i jelita grubego.

Problematyka nowotworowa w kontekście „czujności onkologicznej”, jaka winna cechować lekarza pierwszego kontaktu, to bardzo ważne ogniwo w procesie wczesnego wykrywania nowotworów.