Mobile App

Aplikacja mobilna

Na skróty

Urząd Gminy w Izbicku
47-180 Izbicko
Powstańców Śl. 12
e-mail:

tel.: 77 461 72 60
tel.: 77 461 72 21
tel.: 77 461 72 66
fax: 77 463 12 54

      W miniony weekend odbyły się „Jantury Izbickie”. Tradycyjnie obchody pierwszego dnia „Jantur Izbickich, czyli czerwcowych spotkań z tradycją i kulturą w Gminie Izbicko” to  Noc Świętojańska w Grabowie, która organizowana jest już od czternastu lat właśnie w tej miejscowości. Impreza rozpoczęła się  przemówieniem Pana Sołtysa Norberta Radzieja, podczas którego zostały wręczone kwiaty Pani Wójt Brygidzie Pytel w podziękowaniu za pomoc władz gminy w organizacji imprezy. Po oficjalnym otwarciu obchodów na scenie wystąpiły dzieci z izbickiego przedszkola, po występie których czas publiczności umiliły zespoły: chór „Echo Krośnicy” i „Rozśpiewane Serce Opolszczyzny” , zespoły taneczne RE-FLEKS i MINI RE-FLEKS oraz występ Wicemistrzyń Polski Mażoretek Dominiki Pacula i Angeliki Piotrowicz, którym towarzyszyły koleżanki z zespołu.  Imprezę prowadził Pan Leonard Malcharczyk. Po występach został rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszy wianek świętojański. W tym roku wianków zgłoszonych do konkursu było około trzydziestu. Po rozdaniu nagród  w konkursie nastąpiło poświecenie wianków oraz rozpalono ognisko, które poświęcił proboszcz z Nakła ks. Józef Mrocheń, zapalono także słupy symbolizujące 12 apostołów po czym wyruszono w kierunku rzeki, aby puścić na wodzie świętojańskie dzieła. Po powrocie na „grabowskiej” górce rozegrało się przedstawienie o rozkwitającym kwiecie paproci, które z roku na rok jest coraz piękniejsze. Hitem wieczoru był występ  JESIKI z zespołem, po którym niebo nad Grabowem rozświetlił pokaz nadzwyczajnych fajerwerków. Późnym wieczorem odbyła się się zabawa taneczna  z zespołem „ELEKTRIX”, która trwała prawie do białego rana.

 

      W drugim dniu „Jantur Izbickich”  w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Izbicku odbył się koncert muzyki kameralnej z poezją ks. Jana Twardowskiego w wykonaniu Pana Macieja Lamm ( organy ) oraz Pana Michała Kowalczyk ( skrzypce ).  Wiersze ks. Jana Twardowskiego czytała Mirela Hendel z Krośnicy.

 

      Wszystkim sponsorom, organizatorom oraz mieszkańcom Grabowa serdecznie dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu „Jantur Izbickich, czyli czerwcowych spotkań z tradycją i kulturą w Gminie Izbicko”.

 

konsulat-logo-DE.jpeglogo konsulat.jpeg