Mobile App

Aplikacja mobilna

Na skróty

Urząd Gminy w Izbicku
47-180 Izbicko
Powstańców Śl. 12
e-mail:

tel.: 77 461 72 60
tel.: 77 461 72 21
tel.: 77 461 72 66
fax: 77 463 12 54

     Już po raz 19 Ośrodek Pomocy Społecznej w Izbicku zorganizował jednodniową pielgrzymkę dla mieszkańców naszej gminy. Miejscem docelowym był przepiękny TYLICZ, w woj. Małopolskim, w  Beskidzie  Śląskim nieopodal Krynicy.

Po przyjeździe do Tylicza przywitał nas ksiądz prałat Marian Stach, który rozpoczął nasze pielgrzymkowe szlaki. Dróżkami różańcowymi (kapliczki, które są połączone „dziesiątkami” różańcowymi) 56-u uczestników dotarło na tzw. Golgotę, gdzie można było pochylić się nad krzyżem Pana Jezusa w pięknej górskiej scenerii. Budowla Golgoty przypominająca swym kształtem obraz wieży Babel. Na wzgórzu znajdują się tablice z cytatami i mądrościami ludowymi.

Następnie proboszcz odprawił w nowym kościele pw. Imienia Maryi Mszę Świętą w intencji pielgrzymów, ich rodzin oraz władz samorządowych gminy Izbicko. Na zakończenie Mszy Św. pielgrzymi ucałowali relikwie Świętego Jana Pawła II.  W kościele tym zachwyca ołtarz główny, w którym w ażurowych płaskorzeźbach umieszczony jest obraz Matki Bożej Tylickiej, a także główne drzwi z płaskorzeźbą Prymasa Polski śp. Kardynała Wyszyńskiego, Pana Jezusa przekazującego klucze św. Piotrowi oraz Jana Pawła II.

Proboszcz tamtejszej parafii chętnie oprowadził nas także po drewnianym kościele parafialnym oraz zaprosił do cerkwi greckokatolickiej pw. śś. Kosmy i Damiana, gdzie jest przepiękny Ikonostas – najstarszy element w tym kościele, z późnego baroku z przeplatającymi się elementami sztuki współczesnej.

W programie był również wspólny obiad w góralskiej chacie, gdzie uczestnicy pielgrzymki przywitali gospodarzy śpiewem.

Jak zawsze pielgrzymce towarzyszył wspólny śpiew, modlitwa i duchowa refleksja pod przewodnictwem siostry Gizeli. Mottem pielgrzymki było „Panie przymnóż nam wiary…”

W drodze powrotnej był czas na rekreację w Krynicy, a w godzinach nocnych wszyscy bezpiecznie powrócili do swoich domów.

 

Współpracownicy OPS Izbicko oraz pielgrzymi pragną podziękować Pani Annie Siemskiej za wieloletnie zaangażowanie i przewodnictwo w organizacji pielgrzymki.

 

Zdjęcie grupowe - wycieczka OPS.jpeg

 

 

 

Autor teksu: Marta Pawlaczek