Mobile App

Aplikacja mobilna

Na skróty

Urząd Gminy w Izbicku
47-180 Izbicko
Powstańców Śl. 12
e-mail:

tel.: 77 461 72 60
tel.: 77 461 72 21
tel.: 77 461 72 66
fax: 77 463 12 54

     W dniu 11 listopada br. DFK Izbicko zorganizowało DZIEŃ ŚW. MARCINA. Świętowanie rozpoczęło się nabożeństwem w izbickim kościele, w którym uczestniczyło bardzo wielu parafian. Dzieci przyniosły ze sobą lampiony. Po wyjściu z kościoła uczestnicy  na czele z proboszczem udali się w procesji na parking obok Ochotniczej Straży Pożarnej. Przemarszowi przewodniczył „Święty Marcin” na koniu, któremu przygrywał na trąbce Oliver Czech, dzieci zaś szły z zapalonymi latarniami. Po dotarciu na miejsce odbyło się przedstawienie przy rozpalonym ognisku pokazujące jak święty został biskupem. Po przedstawieniu uczestnicy zostali poczęstowani pysznymi świętomarcińskimi rogalami, cukierkami, ciepłą herbata i kawą. Inicjatywa spotkała się z wielkim zainteresowaniem mieszkańców, co bardzo cieszy, gdyż wysiłki organizatorów zostały należycie docenione.

DZIEŃ ŚW. MARCINA od kilku lat obchodzi parafia Krośnica, która i w tym roku 10 listopada udała się w pieszej pielgrzymce do Dańca, gdzie uczczono Świętego.

Święto ku czci Marcina ustanowiono w połowie VII wieku na dzień 11 listopada (data jego pochówku). W trakcie biesiadowania bogatsi (naśladując gest świętego) dzielili się jedzeniem i napojem z biedniejszymi. Stąd też najprawdopodobniej Święty Marcin stał się patronem m.in. pasterzy, opiekunem bydła, ptaków (szczególnie gęsi), stąd również wzięły się świętomarcińskie rogale, kształtem przypominające, jak głosi legenda, zgubioną przez jego konia podkowę.