Mobile App

Aplikacja mobilna

Na skróty

Urząd Gminy w Izbicku
47-180 Izbicko
Powstańców Śl. 12
e-mail:

tel.: 77 461 72 60
tel.: 77 461 72 21
tel.: 77 461 72 66
fax: 77 463 12 54

     Od 20.07.2016r. Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krośnicy gościła młodych pielgrzymów z Diecezji Trewir (Niemcy). Goście przybyli, by przeżywać tzw. Dni w Diecezji w ramach Światowych Dni Młodzieży. Diecezja opolska w czasie ŚDM przyjęła miano Nazaretu, jako miejsca kojarzonego z domem Matki Bożej, w którym przyjezdnych przyjmuje się z należytą troską i serdecznością.

szyld Krośnica, Trier, Nazaret, Kraków.jpeg

    Pierwszy dzień Światowych Dni Młodzieży przybrał nazwę - Dnia Spotkania. Około godziny 1715 do Krośnicy przyjechało 51 młodych pielgrzymów. Parafianie serdecznie przywitali ich na przykościelnym parkingu. Goście udali się do przydzielonych dla nich rodzin, a o godzinie 1800 spotkali się na inauguracyjnej Mszy Św. w parafialnym kościele. Później wszyscy pojechali do domów, by spędzić czas z gospodarzami przy rozmowie i różnego rodzaju grach planszowych.

 

    Czwartek nazwano Dniem Poznania. Rozpoczął się o 800 Mszą Św w parafialnym kościele. Po śniadaniu, o godzinie 1015, cała grupa młodych z Trewiru oraz Krośnicy wyruszyła do Krasiejowa, aby zwiedzić Park Nauki i Rozrywki Jurapark. Przewodnik parku kolejno oprowadzał uczestników po oceanarium, tunelu czasu oraz pawilonie paleontologicznym opowiadając ciekawostki  o dinozaurach i erze, w której żyły. Gdy zwiedzanie dobiegło końca wszyscy udali się do krośnickiego Domu Strażaka na obiad przygotowany przez miejscowe gospodynie.  Około godziny 1745 uczestnicy zebrali się na placu kościelnym, by wesołym orszakiem, śpiewając na całe gardło, przejść na teren rekreacyjny Państwa Fila w Boryczy. Na miejscu Parafianie przygotowali niemało atrakcji dla niemieckich gości: były kiełbaski z grilla, mecz piłki nożnej, nauka belgijki czy energetyczna zumba. Wszyscy obecni miło spędzali razem czas do późnych godzin nocnych.

 

    Piątek był Dniem Miłosierdzia. O godzinie 815 młodzież z Diecezji Trewir wyruszyła do Kamienia Śląskiego, miejsca urodzenia Św. Jacka. Na miejscu przewodnik oprowadzał grupę po zamku oraz sanatorium. Następnie młodzi z Polski i Niemiec wspólnie odprawili Drogę Krzyżową w parku przy zamku oraz zwiedzili kościół parafialny w Kamieniu Śląskim. Po obiedzie w Domu Strażaka uczestnicy odmówili, w kościele w Krośnicy, Koronkę do Miłosierdzia Bożego. O godzinie 1630 młodzież wyruszyła na spotkanie dekanalne w Ozimku. Na miejscu spotkali się z pielgrzymami z innych zakątków świata np. z Brazylii. Parafia Św. Jana Chrzciciela zadbała o to, by ten wieczór był dla pielgrzymów szczególny. Na samym początku uczestnicy, z pomocą miejscowego chóru, wykonywali piosenki w różnych językach. Później w skupieniu wysłuchali konferencji oraz uczestniczyli we Mszy Świętej. Około 1900 gospodarze zaprosili wszystkich zgromadzonych na mały poczęstunek. O godzinie 1940 rozpoczął się Wieczór Uwielbienia, podczas którego modlono się w różnych językach. Spotkanie dekanalne w Ozimku zakończyło się o 2115 Apelem Jasnogórskim odprawionym po polsku, niemiecku, angielsku, hiszpańsku oraz po łacinie.

 

    W sobotę 23 lipca pielgrzymi wyruszyli na Górę Św. Anny. Podczas Dnia Wspólnoty w grocie zebrało się prawie 10 tysięcy wiernych z ponad 20 krajów świata. Msza święta była celebrowana przez kilkudziesięciu kapłanów oraz kilkunastu biskupów. Wszystkiemu przewodniczył bp Andrzej Czaja. Biskup wygłosił kazanie w języku polskim, ale za sprawą wolontariuszy (również z Gminy Izbicko) uczestnicy otrzymywali teksty wydrukowane w różnych językach. W czasie obrzędów na Górze Świętej Anny nie zabrakło śpiewów, tańców i wesołych okrzyków. Po Mszy Św. bp Anrzej Czaja przekazał na ręce przedstawicieli młodzieży wybranych z różnych dekanatów diecezji opolskiej krzyż, który dotychczas wisiał w budynku opolskiej kurii. Na dalszą część Dnia Wspólnoty młodzi wybrali się do Opola. O 1500 na Placu Wolności odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Następnie przeszli ulicami miasta na osiedle Armii Krajowej gdzie odbył się Festiwal Młodych.

 

    24 lipca był Dniem Rodziny. Rozpoczął się uroczystą Mszą  Świętą w kościele Parafialnym w Krośnicy. Później niemiecka młodzież spędzała czas z goszczącymi ich rodzinami. O godzinie 1500 wszyscy spotkali się na Nieszporach, po których odbył się Festyn Parafialny. Uczestnicy miło spędzali razem czas tańcząc i śpiewając. Na festynie wystąpił także chór „Echo Krośnicy” ze swoim niemieckojęzycznym repertuarem.

 

    W poniedziałek rano, po pożegnalnej Mszy Świętej, pielgrzymi z Trewiru opuścili Krośnicę. Ich kolejną stacją jest Kraków, gdzie przeżywać będą dalszą część Światowych Dni Młodzieży.

poniedziałek 25.07.jpeg

Wszyscy jednogłośnie mówili, że ten wspólnie spędzony czas minął zbyt szybko. Parafianie Krośnicy byli pod wrażeniem jak wiele radości pielgrzymi wnieśli do ich domostw. Natomiast goście z zachwytem opowiadali o wszystkich atrakcjach jakie przygotowali dla nich gospodarze, komplementując jednocześnie śląską kuchnię. Wielu z nich zaznacza, że chce odwiedzić Polskę jeszcze raz, ze swoimi rodzinami.