Mobile App

Aplikacja mobilna

Na skróty

Urząd Gminy w Izbicku
47-180 Izbicko
Powstańców Śl. 12
e-mail:

tel.: 77 461 72 60
tel.: 77 461 72 21
tel.: 77 461 72 66
fax: 77 463 12 54

29 marca Gminę Izbicko odwiedził śląski pisarz -  Pan Alojzy Lysko. Swoją wizytę rozpoczął od podróży do Siedlca, by tam z Panią Brygidą Pytel, złożyć kwiaty przy pomniku Powstańców Śląskich. Kolejnym punktem była wizyta w Publicznym Gimnazjum w Izbicku. Autor rozpoczął spotkanie krótkim monologiem uświadamiając uczniom oraz zebranym jak bardzo różni się pamięć śląska od tej oficjalnej, zbiorowej. Wielokrotnie zaznaczał jak ważna jest pamięć domowa, opisy lokalnych kronikarzy czy cenne życiorysy. Następnie zgromadzeni obejrzeli film „Dzieci Wehrmachtu” będący dokumentem ludzi, których ojcowie służyli podczas II wojny światowej. Oglądając wypowiedzi min. Marty Krzemień, Józefa Ktyka czy abp. Szczepana Wesołego dowiadujemy się co działo się czasie wojny ale także jak ciężkie było życie po wojnie. „Pamiętam wojnę chociaż byłem mały” – to zdanie często pojawiało się w filmie. Najsilniejszym impulsem do głębszego zaznajomienia się z dawnymi czasami była chęć odnalezienia mogiły ojca, który opuścił dom rodzinny gdy Pan Alojzy miał zaledwie 5 tygodni. Podczas poszukiwań, za sprawą ks. Andrzeja Maślanki, udało się nawet dotrzeć do listu napisanego własnoręcznie przez ojca pisarza, „na kolanie, na polu bitwy”. Napisy końcowe… w sali zapadła cisza.
„Mimo że znam go na pamięć, po projekcji zawsze jestem rozbity” – tak jednym zdaniem film podsumował śląski autor. Później przyszła pora na pytania. Mieszkaniec Bojszów z pasją i zaangażowaniem udzielał wyczerpujących odpowiedzi.

Dodajemy, że Pan Alojzy jest autorem wielu publikacji min.: „Losy Górnoślązaków przymusowo wcielonych do Wehrmachtu”, „To byli nasi ojcowie: legendy rodzinne z Górnego Śląska o poległych żołnierzach Wehrmachtu”, „Nasze dziedzictwo” czy „Duchy wojny”. Kilka z tych pozycji jest dostępnych w Bibliotece Publicznej w Izbicku.