Mobile App

Aplikacja mobilna

Na skróty

Urząd Gminy w Izbicku
47-180 Izbicko
Powstańców Śl. 12
e-mail:

tel.: 77 461 72 60
tel.: 77 461 72 21
tel.: 77 461 72 66
fax: 77 463 12 54

W dniach 12-14 czerwca gościliśmy w Naszej Gminie seniorów z partnerskiej gminy Osoblaha. Wszystko za sprawą projektu „Poznaj swojego sąsiada” pisanego przy pomocy  Stowarzyszenia EUROREGIONU PRADZIAD. Dzięki niemu grupa mogła spotkać się i poznać swojego sąsiada w tym wypadku Gminę Izbicko. W skład grup biorących udział w projekcie wchodziły osoby, które działają na rzecz lokalnej społeczności np. panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Czescy przyjaciele byli pod ogromnym wrażeniem. Jak sami mówili Polacy są bardzo gościnni, dbają o obejścia co tworzy nasze wioski niezwykle urokliwymi miejscami. Teraz pora na drugą część projektu, w której to grupa z Izbicka zawita do Czech – relacją podzielimy się w późniejszych wydaniach.

logotypy.jpeg

Projekt jest współfinansowany ze środków Europjskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2014-2020. Przekraczamy granice.

Dzień 1

Po przywitaniu gości w Urzędzie Gminy grupa pojechała do Kamienia Śląskiego. Tam zwiedzali kolejno zamek, w którym Pani Kamila – przewodnik opowiedziała mnóstwo ciekawych historii oraz legend dotyczących tamtego miejsca, oprowadzała po Sali balowej, kominkowej, brązowej. Zwiedzający zobaczyli także ogromny, bo liczący ok. 40 tysięcy pozycji!) księgozbiór Abp Nossola. W kolekcji znajdują się perełki z XIX wieku, pisane czcionką gotycką w języku niemieckim. Grupa była pod ogromnym wrażeniem komody, która jest pamiątką po rodzinie von Strachwitz. Następnie „Sąsiedzi..” zostali podzieleni na dwie grupy by móc zwiedzić Grotę Solną z Tężniami oraz zawitać do Sebasianeum Sileziacum. Około godziny 12:30 grupa zebrała się na obiedzie w Restauracji Kamieniec, by później wrócić na chwilę odpoczynku. O godzinie 18:00 czekała na nich kolejna atrakcja: biesiada u Państwa Fila w Boryczy. Śmiechom, śpiewom i tańcom nie było końca….

 

Dzień 2

Na wtorek zaplanowany został wyjazd do Juraparku w Krasiejowie. Od samego rana grupa zwiedzała między innymi tunel czasu  czy park ewolucji człowieka.  Po powrocie z Krasiejowa Pan Rafał oprowadził grupę po pałacu w Izbicku. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali historii pałacu, rodu Strachwitzów, zwyczajów panujących na terenie pałacowego ogrodu oraz ciekawostek od 2005 roku kiedy to rozpoczął się remont pałacu. Wieczorem wszyscy spotkali się w Restauracji Del Villaggio na uroczystej kolacji podsumowującej kolejny dzień wymiany.

 

Dzień 3

Ostatni dzień „Sąsiadów…” w Gminie Izbicko spędzony został na zwiedzaniu Parku Miniatur Sakralnych w Olszowej. Około godziny 12:00 wszyscy zebrali się w tamtejszej restauracji na obiedzie, by później ruszyć do ostatniego już punktu wyprawy jakim było zwiedzanie Góry Świętej Anny. Tam zobaczyli min. Bazylikę, Grotę, muzeum, nie mogło zabraknąć zdjęcia pod pomnikiem Św. Jana Pawła II. Na zakończenie polskiej części wymiany partnerskiej „Poznaj swojego sąsiada” grupa dotarła do Urzędu Gminy w Izbicku by pożegnać się z gospodarzami. Około godziny 15.20 czescy przyjaciele odjechali do swoich domów.