Mobile App

Aplikacja mobilna

Na skróty

Urząd Gminy w Izbicku
47-180 Izbicko
Powstańców Śl. 12
e-mail:

tel.: 77 461 72 60
tel.: 77 461 72 21
tel.: 77 461 72 66
fax: 77 463 12 54

        W miniony weekend w Gminie Izbicko gościliśmy naszych zagranicznych przyjaciół z  niemieckich miast partnerskich Teicha i Florstadt. Wizyta partnerska zorganizowana została z okazji 10-lecia  partnerstwa z Gminą Petersberg (Teicha), z której przyjechało do Izbicka 15 osób. Swoją obecnością zaszczyciła nas również dwuosobowa delegacja z Florstadt. Naszych zagranicznych gości na uroczystej kolacji przygotowanej przez Koło Gospodyń Wiejskich w Krośnicy przywitała Pani Wójt Brygida Pytel, która podsumowała 10 lat współpracy. Pani wójt w swojej mowie mówiła o tym jak wiele przez ten okres się  zmieniło: „Nasza gmina partnerska przechodziła reformy i w ostateczności po połączeniu kilku miejscowości powstała gmina Petersberg. Przyjaciele których poznaliśmy dzięki temu partnerstwu pozostali ci sami a nawet zwiększyło się ich grono. Przez te 10 lat spotykaliśmy się wiele razy. Zwiedzali naszą partnerską gminę rolnicy, strażacy , nauczyciele , sportowcy. Zawiązały się znajomości , przyjaźnie i o to właśnie chodzi aby cieszyć się na kolejne spotkanie.  Nasz chór kobiecy Echo Krośnicy również występował podczas wizyty w Niemczech. Znamy się, wiemy o ważnych wydarzeniach w naszych gminach. Za każdym razem przyjeżdża jeszcze ktoś kto u nas nie był, chce też poznać swoich partnerów. Staramy się aby podczas naszych wyjazdów do Niemiec też jechał za każdym razem ktoś nowy aby poznać naszych partnerów w Niemczech.”

 W sobotę  nasi przyjaciele zwiedzili Muzeum Wsi Opolskiej  w Opolu – Bierkowicach, w którym niezmiernie im się podobało. Zadawali przewodnikom poszczególnych obiektów bardzo dużo pytań, chcieli wiedzieć dosłownie wszystko. Z Muzeum w Opolu udali się do Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach gdzie oglądając film o jeńcach i słuchając ich wypowiedzi bardzo się wzruszyli. Wieczorem cała delegacja uczestniczyła w „Janturach Izbickich” - Nocy Świętojańskiej w Grabowie. Po dniu pełnym emocji wrócili do domów pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Krośnicy, które zapewniły naszym przyjaciołom nocleg. W niedzielę po obiedzie nasi zagraniczni goście uczestniczyli w koncercie organowym, który odbył się w ramach "Jantur Izbickich" w kościele pw. Świętego Jana Chrzciciela w Izbicku. Po koncercie pożegnaliśmy kochanych gości, życząc szczęśliwego powrotu do Niemiec.

Wizyta Partnerska współfinansowana była przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Dziękujemy Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Krośnicy, Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Siedlcu oraz Paniom z Otmic, które przygotowały obiad w szkolnej stołówce za zaangażowanie i pomoc w organizacji wizyty partnerskiej 2012.