Mobile App

Aplikacja mobilna

Na skróty

Urząd Gminy w Izbicku
47-180 Izbicko
Powstańców Śl. 12
e-mail:

tel.: 77 461 72 60
tel.: 77 461 72 21
tel.: 77 461 72 66
fax: 77 463 12 54

     W sobotę 23 czerwca odbyły się w Grabowie „Jantury Izbickie, czyli czerwcowe spotkania z tradycją i kulturą w Gminie Izbicko”. Obchody zrealizowano w ramach Stowarzyszenia  Kraina Świętej Anny. Zadanie to współfinansowane było ze środków Unii Europejskiej z programu PROW  w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów, tj. operacji, które nie odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działań Osi 3 ale przyczyniają się do osiągnięcia  celów tej osi.  

   Obchody pierwszego dnia „Jantur Izbickich” to tradycyjna Noc Świętojańska w Grabowie, która organizowana jest już od jedenastu lat właśnie w tej miejscowości. Impreza rozpoczęła się  przemówieniem Pana Sołtysa Norberta Radzieja, który uroczyście przywitał wszystkich gości. Po oficjalnym otwarciu obchodów na scenie wystąpiły dzieci z przedszkola w Izbicku, po których występie zaśpiewały Panie z chóru „Echo Krośnicy”. O godzinie siedemnastej odbył się koncert Dominiki i Janusza Żyłka, który przyciągnął tłumy słuchaczy. Po koncercie został rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszy wianek świętojański oraz podsumowano 10-lecie Partnerstwa z Gminą Teicha, po którym odbyło się przepiękne przedstawienie o rozkwitającym kwiecie paproci, przygotowanym przez Panią Stefanię Zajdel. Po przedstawieniu nastąpiło poświecenie wianków oraz rozpalono ognisko, które poświęcił ksiądz z Nakła jak również zapalono słupy symbolizujące 12 apostołów po czym wyruszono w kierunku rzeki, aby puścić na wodzie cudne wianki. Gdy wianki płynęły sobie powoli zapalono lampiony , które poszybowały hen wysoko ku niebu. Hitem wieczoru był występ Zbigniewa Karpowicza, po którym nad Grabowem czarne niebo rozświetlił pokaz fajerwerków. Około godziny 23.00 rozpoczęła się zabawa taneczna  z zespołem „Heaven”, która trwała do białego rana.

 

    W drugim dniu „Jantur Izbickich”  w Kościele p.w. Św. Jana Chrzciciela w Izbicku odbył się koncert muzyki organowej i skrzypcowej w wykonaniu Pana Macieja Lamm ( organy ) oraz Pana Michała Kowalczyk ( skrzypce ).  Koncert prowadziła Pani Justyna Bihun.

 

Wszystkim sponsorom, organizatorom oraz mieszkańcom Grabowa serdecznie dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu „Jantur Izbickich, czyli czerwcowych spotkań z tradycją i kulturą w Gminie Izbicko”.