Mobile App

Aplikacja mobilna

Na skróty

Urząd Gminy w Izbicku
47-180 Izbicko
Powstańców Śl. 12
e-mail:

tel.: 77 461 72 60
tel.: 77 461 72 21
tel.: 77 461 72 66
fax: 77 463 12 54

     W dniach 25-26 sierpnia 2012r. w Gminie Izbicko świętowaliśmy obchody 600-lecia miejscowości Borycz, zacny jubileusz 85-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Boryczy oraz pierwsze w powiecie dożynki gminne – święto wszystkich rolników.  W sobotę jubileuszowe uroczystości rozpoczęto  mszą świętą, po której poświęcona została remiza oraz tablica upamiętniająca 85-lecie straży. Po przejściu hucznego pochodu ulicami Boryczy na czele z mażoretkami oraz orkiestrą dętą rozpoczęto apel strażacki, podczas którego wręczone zostały wyróżnienia dla  zasłużonych strażaków. Na obchody jubileuszy zaproszeni zostali laureaci konkursu plastycznego „Zapobiegajmy Pożarom” oraz Turnieju Wiedzy Pożarniczej, którym wręczono pamiątkowe dyplomy i nagrody. Po części oficjalnej na scenie pojawił się Dino z Paplą. Dzieci były zachwycone wspólną zabawą z dinusiem. Swoje pięć minut miały również grupy taneczne, które pokazały wszystkim jak wygląda taniec z pasją . Gwiazdą wieczoru był zespół Classic, po występie którego rozpoczęła się zabawa taneczna prawie do białego rana z zespołami „Haeven” i „Trio”.

 

     W niedzielę święto swoje mieli rolnicy z gminy Izbicko, którzy podczas mszy świętej  dziękowali za tegoroczne plony. Starostami tegorocznych dożynek gminnych byli: Danuta Kuboń z Krośnicy oraz Piotr Moczygemba z Boryczy. Prawie wszystkie sołectwa brały udział w przepięknym, barwnym a zarazem śmiesznym korowodzie dożynkowym, który przejechał ulicami Boryczy. Korony żniwne były wykonane z dużą starannością, każda miała swój urok.  W przemówieniu po uroczystym przekazaniu chleba pani wójt Brygida Pytel dziękowała rolnikom za ich ciężką, mozolną pracę. Przytoczyła również słowa wiersza „Już skoszone łany zboż…”, które w piękny i prosty sposób oddają wagę, niezwykłość a jednocześnie prostotę dożynek.

 

„Już skoszone łany zbóż

Na polach

Już skoszone.

Dzięki Ci Panie!

Za żniwne dni zakończone,

Za plon bogaty

I hojne lato.

Za żyzną ziemię, która nam wydała

Chleb w okruszynie ziarna…..

Które kłosem zbóż wyrosły

Dzięki Ci Panie….”

 

Tego dnia na scenie wystąpił chór „Echo Krośnicy”, Andrea Rischka,  zespół „Karlik”  a zabawę do późnych godzin nocnych zapewniły zespoły „Sherwood”  i  „ Holidays”, zaś  o godzinie 2200 odbył się pokaz sztucznych ogni, który rozświetlił zachmurzone nad Boryczą niebo.

 

 

„Promocja produktów rolnych na przełomie 600 lat” - obchody zrealizowano w ramach Stowarzyszenia  Kraina Świętej Anny. Zadanie to współfinansowane było ze środków Unii Europejskiej z programu PROW  w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów, tj. operacji, które nie odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działań Osi 3 ale przyczyniają się do osiągnięcia  celów tej osi.