Mobile App

Aplikacja mobilna

Na skróty

Urząd Gminy w Izbicku
47-180 Izbicko
Powstańców Śl. 12
e-mail:

tel.: 77 461 72 60
tel.: 77 461 72 21
tel.: 77 461 72 66
fax: 77 463 12 54

Tegoroczna edycja XXVI Wojewódzkiego Konkursu Gawędziarskiego „Śląskie Beranie” przygotowywana jest we współpracy z Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki w ramach Dnia Europy, która  w 2019 roku będzie miała charakter imprezy otwartej i odbędzie się zarówno w pomieszczeniach jak w plenerze. Obchody rozpocznie parada z udziałem dzieci i młodzieży szkolnej z Izbicka oraz innych szkół z województwa opolskiego i śląskiego, które zgłosiły chęć udziału w obchodach i konkursie pn. „Śląskie Beranie”.

Podczas planowanego wydarzenia uczestnicy będą wspólnie świętować 15-lecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i prezentować wynikające z tego tytułu korzyści i obowiązki oraz propagować podstawowe wartości Unii Europejskiej. Momentem kulminacyjnym Dnia Europy będzie wspólne odśpiewanie Ody do Radości.

W trakcie wydarzenia będą przeprowadzane liczne gry oraz zabawy. Na stoisku Mobilnego Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct-Opole będzie można zasięgnąć informacji o Unii Europejskiej, otrzymać publikacje poświęcone tematyce unijnej, dowiedzieć się, jakie prawa przysługują obywatelom Unii Europejskiej, a także zadać pytania konsultantkom na inne interesujące uczestników tematy.

Planowane są również wystawy okolicznościowe prac uczniów poświęcone tematyce regionalizmu oraz unijnej.

W związku z tym organizatorzy proponują i zachęcają do podjęcia  w monologach, scenkach rodzajowych takich tematów jak: integracja z Europą, miejsce Ślązaków, miejscowej ludności w Europie, wpływ tradycji, zwyczajów śląskich, dorobku kulturowego, obyczajowego na współczesne życie Europejczyków (i odwrotnie), zachowanie śląskiej odrębności-przekonań, gwary, języka, kultury, filozofii życiowej (ewentualne zmiany)w połączeniu z rzeczywistością innych krajów, sylwetki Polaków, Ślązaków, którzy odegrali wpływ w integracji naszego kraju, regionu z Unią Europejską, propagowaniu wartości polskich, śląskich w Europie.

 

DOCXREGULAMIN 2019.docx (1,95MB)

DOCREGULAMIN- dorośli 2019.doc (2,31MB)