Mobile App

Aplikacja mobilna

Na skróty

Urząd Gminy w Izbicku
47-180 Izbicko
Powstańców Śl. 12
e-mail:

tel.: 77 461 72 60
tel.: 77 461 72 21
tel.: 77 461 72 66
fax: 77 463 12 54

    W dniach 21-23 czerwca w Gminie Izbicko gościliśmy naszych zagranicznych przyjaciół z  niemieckich miast partnerskich Florstadt i Teicha. Wizyta partnerska zorganizowana została z okazji 10-lecia  partnerstwa z Miastem Florstadt, z którego przyjechało do Izbicka 8 osób. Swoją obecnością zaszczyciła nas również trzyosobowa delegacja z Teichy. W piątek nasi goście zwiedzili Izby Śląskie w Otmicach i Izbicku oraz uczestniczyli w uroczystej kolacji, na której Pani Wójt Brygida Pytel,  serdecznie przywitała naszych gości podsumowując 10 lat współpracy. Pani wójt w swojej mowie mówiła o tym jak wiele przez ten okres się  zmieniło:

Dziś rozpoczynamy obchody 10-lecia podpisania partnerstwa z gminą niemiecką Florstadt. W tym czasie wiele się zmieniło. Nasza gmina partnerska piękniała , przechodziła reformy i w ostateczności Florstadt otrzymało prawa miejskie. Przyjaciele których poznaliśmy dzięki temu partnerstwu pozostali ci sami a nawet zwiększyło się ich grono. Przez te 10 lat spotykaliśmy się wiele razy. Naszą gminę partnerską gminę zwiedzali rolnicy, nauczyciele, strażacy, sportowcy, gospodynie i młodzież. Znany  jest nasz chór „Echo Krośnicy”, który dziś też zaprosiliśmy. Znamy się, wiemy o ważniejszych wydarzeniach w naszych gminach. Staramy się aby podczas naszych wyjazdów  do Niemiec też jechał za każdym razem ktoś nowy aby poznać naszych partnerów z Forstadt. Dzięki Wam nasi strażacy wzbogacili się o dwa samochody gaśnicze. Będziemy zawsze o tym pamiętać bo ten dar otrzymaliśmy w czasie dla naszej gminy szczególnie trudnym. Zaprzyjaźniła się też nasza młodzież i ich spotkania zataczają coraz szersze kręgi.  Z upływem lat poznajemy się coraz lepiej. Wiemy że nasza gmina partnerska ciągle się rozwija ale my też nie pozostajemy w tyle. Barierą do pełnego zrozumienia jest język. Moje pokolenie ma pewne braki w tym zakresie. Wiem jednak że następne pokolenia nie mają tego problemu. Dzieci u nas od najmłodszych lat uczą się języka niemieckiego. W tej nauce wspiera nas Rząd Niemiecki finansując naukę języka niemieckiego w szkołach i przedszkolach. Życzę Waszej gminie, jej mieszkańcom  wielu sukcesów, abyście się rozwijali i pracowali na rzecz swoich środowisk. Aby nasze partnerstwo było tak jak do tej pory przyjazne i życzliwe”.

    W sobotę  nasi przyjaciele odwiedzili Jurapark w Krasiejowie, w którym niezmiernie im się podobało. Zadawali przewodnikowi mnóstwo pytań, chcieli wiedzieć dosłownie wszystko o powstaniu parku. Z Juraparku udali się do Ochotniczej Straży Pożarnej w Izbicku aby obejrzeć kupiony w tamtym roku nowy wóz strażacki. Wieczorem cała delegacja uczestniczyła w „Janturach Izbickich,…” - Nocy Świętojańskiej w Grabowie. W niedzielę zwiedzili zamek w Kamieniu Śląskim a  po obiedzie uczestniczyli w koncercie organowym, który odbył się w ramach "Jantur Izbickich" w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krośnicy. Po koncercie pożegnaliśmy kochanych gości, życząc szczęśliwego powrotu do domu.

Wizyta Partnerska współfinansowana była przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

   Dziękujemy Paniom ze szkolnej stołówki w Izbicku, które przygotowały posiłek w pierwszym dniu wizyty, Państwu Tkotz z Siedlca oraz Paniom z chóru „Echo Krośnicy”  za zaangażowanie i pomoc w organizacji wizyty partnerskiej 2013.

DSC01136.jpeg