Mobile App

Aplikacja mobilna

Na skróty

Urząd Gminy w Izbicku
47-180 Izbicko
Powstańców Śl. 12
e-mail:

tel.: 77 461 72 60
tel.: 77 461 72 21
tel.: 77 461 72 66
fax: 77 463 12 54

     W sobotę 22 czerwca odbyły się w Grabowie „Jantury Izbickie, czyli czerwcowe spotkania z tradycją i kulturą w Gminie Izbicko”. Obchody zrealizowano w ramach Stowarzyszenia  Kraina Świętej Anny. Zadanie to współfinansowane było ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 4.31 „Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywacja” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Obchody pierwszego dnia „Jantur Izbickich,…” to tradycyjna Noc Świętojańska w Grabowie, która organizowana jest już od dwunastu lat właśnie w tej miejscowości. Impreza rozpoczęła się  przemówieniem Pana Sołtysa Norberta Radzieja, który uroczyście przywitał wszystkich gości. Po oficjalnym otwarciu obchodów na scenie wystąpiły dzieci z przedszkola w Izbicku, po występie których czas publiczności umilił debiutancki zespół Siedlecko-Rozwadzki oraz chór „Echo Krośnicy”. Tradycyjnie imprezę prowadził Pan Leonard Malcharczyk. Po godzinie osiemnastej został rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszy wianek świętojański, który wygrała Aleksandra Grabelus w Tarnowa Opolskiego. Po rozdaniu nagród nastąpiło poświecenie wianków oraz rozpalono ognisko, które poświęcił ksiądz z Nakła, zapalono słupy symbolizujące 12 apostołów po czym wyruszono w kierunku rzeki, aby puścić na wodzie świętojańskie wianki. Po powrocie na „grabowskiej” górce rozegrało się przepiękne przedstawienie o rozkwitającym kwiecie paproci. Hitem wieczoru był występ  zespołu „Szlagiermaszyna”, po którym nad Grabowem zamroczone niebo rozświetlił pokaz niezwykłych fajerwerków. Około godziny 23.00 rozpoczęła się zabawa taneczna  z zespołem „Camaro”, która zapewne trwałaby do białego rana, gdyby nie burza, która przeszła nad Grabowem.

 

W drugim dniu „Jantur Izbickich”  w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa  odbył się koncert muzyki organowej i klarnetowej w wykonaniu Pana Macieja Lamm ( organy ) oraz Pana Mariusza Węgrzyn ( klarnet ).  Koncert prowadziła Pani Justyna Bihun.

 

Wszystkim sponsorom, organizatorom oraz mieszkańcom Grabowa serdecznie dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu „Jantur Izbickich, czyli czerwcowych spotkań z tradycją i kulturą w Gminie Izbicko”.