Mobile App

Aplikacja mobilna

Na skróty

Urząd Gminy w Izbicku
47-180 Izbicko
Powstańców Śl. 12
e-mail:

tel.: 77 461 72 60
tel.: 77 461 72 21
tel.: 77 461 72 66
fax: 77 463 12 54

„Jantury Izbickie, czyli czerwcowe spotkania z tradycją i kulturą w Gminie Izbicko” zostały współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Wydatek współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 4.13 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

    Cztery dni przed „Janturami Izbickimi, czyli czerwcowymi spotkaniami z tradycją i kulturą w Gminie Izbicko”  w świetlicy wiejskiej w Izbicku odbyły się  warsztaty wicia wianków.   W warsztatach wzięło udział ponad trzydzieści osób, przewagą były dzieci, którym w tworzeniu swojego świętojańskiego dzieła pomagały ich mamy. Warsztaty prowadziła miejscowa florystyka Pani Helena Czyżewska, która pokazywała jak zrobić przepiękny wianek, jakie kwiaty i zioła z sobą połączyć aby kompozycja była niepowtarzalna. Wszystkim uczestnikom warsztatów tworzenie własnego dzieła sprawiło wiele radości. Wianki zrobione na warsztatach uczestnicy mogli zgłosić do konkursu na najpiękniejszy wianek świętojański, który odbył się dnia 21 czerwca w pierwszym dniu „Jantur Izbickich,…” na Nocy Świętojańskiej w Grabowie.

 

    Obchody pierwszego dnia „Jantur Izbickich, czyli czerwcowych spotkań z tradycją i kulturą w Gminie Izbicko” to tradycyjna Noc Świętojańska w Grabowie, która organizowana jest już od trzynastu lat właśnie w tej miejscowości. Impreza rozpoczęła się  przemówieniem Pana Sołtysa Norberta Radzieja, podczas którego zostały wręczone kwiaty Pani Sekretarz Marzenie Sklorz w podziękowaniu za pomoc władz gminy w organizacji imprezy. Po oficjalnym otwarciu obchodów na scenie wystąpiły dzieci z krośnickiego przedszkola, po występie których czas publiczności umiliły zespoły: „Rozśpiewane Serce Opolszczyzny” , zespoły taneczne RE-FLEKS i MINI RE-FLEKS oraz chór „Echo Krośnicy”. Imprezę prowadził Pan Leonard Malcharczyk z córką. Po godzinie osiemnastej na scenie wystąpiła ulubienica publiczności Jesika Piętak, przy której wszyscy wspaniale się bawili. Po występie Pani Jesiki został rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszy wianek świętojański. W tym roku wianków zgłoszonych do konkursu było dziesięć. Ze zgłoszonych wianków Jury wybrane z publiczności wyłoniło  dwa najpiękniejsze, które należały do Aleksandra Danch i Emilii Kolonko. Po rozdaniu nagród nastąpiło poświecenie wianków oraz rozpalono ognisko, które poświęcił proboszcz z Nakła ks. Józef Mrocheń, zapalono słupy symbolizujące 12 apostołów po czym wyruszono w kierunku rzeki, aby puścić na wodzie świętojańskie wianki. Po powrocie na „grabowskiej” górce rozegrało się przepiękne przedstawienie o rozkwitającym kwiecie paproci. Hitem wieczoru był występ  Pana Damiana Holeckiego, po którym niebo nad Grabowem rozświetlił pokaz nadzwyczajnych fajerwerków. Około godziny 23.30 rozpoczęła się zabawa taneczna  z zespołem „BLUE RELAX”, która trwała prawie do białego rana.

 

W drugim dniu „Jantur Izbickich”  w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Izbicku odbył się koncert muzyki kameralnej w wykonaniu Pana Macieja Lamm ( organy ) oraz Pani Pauliny Grondys ( wiolonczela ).  Koncert prowadziła Pani Anna Leśniewska.

 

Wszystkim sponsorom, organizatorom oraz mieszkańcom Grabowa i Nakła serdecznie dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu „Jantur Izbickich, czyli czerwcowych spotkań z tradycją i kulturą w Gminie Izbicko”.